Naprzód WiMAX

 

Podziel się artykułem na społecznościowych i innych portalach.

Chcesz podzielić się tym artykułem z innymi? Klikając na ikony poniżej, można udostępnić w sieci.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopLinki ikona Bookmarky ikona TopArtykuly ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

WiMAX

O tym, że WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) powoli wysuwa się na plan pierwszy, świadczy mnóstwo nowinek, które nam się tu skumulowały.

O tym, że WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) powoli wysuwa się na plan pierwszy, świadczy mnóstwo nowinek, które nam się tu skumulowały. Nasz tytuł należy jednak odbierać z odrobiną dystansu, a to dlatego, że w Europie WiMAX nie jest na razie powszechnie dostępny.

WiMAX

Pierwsza wiadomość ucieszy wszystkich tych, którzy już posiadają nowy notebook, ale jeszcze bez obsługi WiMAX. Samsung wprowadza na rynek kartę sieciową WiMAX do slotu ExpressCard. Karta dostępna jest na razie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwszy kraj testuje nowy standard (IEEE 802.16). Tamtejszy operator telefoniczny buduje sieć XOHM WiMAX, do której można podłączyć się za pomocą karty i w ten sposób korzystać z prędkości 2-4 Mbps dla download a 1-2 Mbps dla upload. Kartę podłączyć można do jakiegokolwiek notebooka dysponującego slotem ExpressCard i systemem operacyjnym Windows Vista lub XP. Jej cena wynosi około 170 PLN.

WiMAX

Kolejne nowości o WiMAX przynoszą poszczególni producenci, którzy postanowili włączyć go do wyposażenia swoich notebooków. Pierwszym z nich jest Lenovo, które dodało WiMAX do serii modeli ThinkPad i IdeaPad. Większość z nich wyposażona jest w moduł Intel WiMAX/Wi-Fi Link 5050, który poradzi sobie zarówno z Wifi, jak i WiMAX. Kolejnym producentem jest ASUS, który dołączył WiMAX do modelu F8Va-C2WM, który ze względu na wyposażenie zaklasyfikowany został do grupy urządzeń mobilnych o wystarczającej mocy. WiMAX znaleźć można również w dwóch multimedialnych modelach N50Vn i M50Vm.

WiMAX

Producenci oczywiście pojawiają się jak grzyby po deszczu, już niedługo niemal każdy z nich będzie miał w swojej ofercie przynajmniej jeden model z obsługą WiMAX. Jak długo potrwa zanim WiMAX dostanie się również do Europy, tego nie da się przewidzieć. Wyraźnie różniące się trendy w komunikacji medialnej w USA i Europie (Bluetooth czy UMTS) pokazują, że tutaj nie ma nic pewnego.

drukuj

Dyskusja w artykule


Ocena:

głosów: 0

Uwaga: im większa liczba, tym lepsza ocena

Dyskusje

Dyskusja do artykułu WiMAX


liczba postów: 0

 

więcej

mniej

mniej marek

Twój głos został dodany.

Usuń możliwość

Model

wybierz

Musisz wybrać przynajmiej dwa produkty, żeby porównać.